Eastern Michigan University

direct edit

Faculty Fellows Seminar

What is a Faculty Fellow?

AS-L Faculty Fellows attend a weekly development seminar where they learn the theories, implementation, and assessment of academic service-learning to integrate AS-L methodology into their courses. Seminars are offered every fall and winter semester.

How to become a Faculty Fellow

All full-time, tenure-track faculty, and full-time lecturers will receive application materials. The Office of Academic Service-Learning supports release time for a group of AS-L Faculty Fellows each fall and winter semester.

The seminar format is in the process of revision. The department will provide workshops and shorter courses to enable greater faculty access to the program. Please contact the office if you are interested in the pilot program.

Winter 2020 Applications will open October 2019

Please contact Kristen Klochko, at aa_asl@emich.edu with any questions regarding applications or courses.

 

Current Faculty Fellows

Fall 2019

Arman Dabiri, College of Technology

Jillian Graves, School of Social Work

Pamela Becker, College of Technology

T. Daniel Seely, Department of English, Language & Literature

Wendy Wang, Department of World Languages

 

 

Past Faculty Fellows

Winter 2019

Ildiko Porter-Szucs, Department of World Languages

James Banfield, College of Technology

Judith Kullberg, Department of Political Science

Keith Damron, Department of Electronic Media and Film Studies

Nancy Bryk, Department of Geography and Geology

Shiri Vivek, Department of Marketing and Supply Chain Management

 

Fall 2018

Jamie Ward, Department of English, Language and Literature

Jennifer Farley, School of Social Work

Jodonnis Rodriguez, Department of Accounting and Finance

Laura George, Department of English, Language, and Literature

Monica Millan, Department of World Languages

 

Winter 2018

Marisol Garrido, Department of World Language

Matthew Cook, Department of Geography & Geology

Jamie Cornelius, Department of Biology

Darlene Leifson, Department of Communication, Media, & Theatre Arts

John DeHoog, School of Art & Design

Chalice Randazzo, Department of English Language, Written Communication

Fall 2017

Steve Benninghoff, Department of English, Language, & Literature

Audrey Bernard, Department of Special Education

Bilquis Ferdousi, School of Information Security & Applied Computing

You Li, Department of Communication, Media, & Theatre Arts

Stephanie Wladkowski, School of Social Work

Katherine Ziegler, Department of Women’s & Gender Studies

Winter 2017

Cassandra Barragan, School of Social Work 

Elizabeth Currans, Department of Women's and Gender Studies 

Ratan Dheer, Department of Management 

Andrey Kashliev, Department of Computer Science 

Keon Pettiway, Department of Communication, Media, and Theatre Arts

Fall 2016 

Eric Acton, Department of English, Language, & Literature  

Regina Luttrell, Department of English, Language, & Literature 

Cynthia Macknish, Department of World Languages 

Sandra Mazzone, School of Nursing 

Thomas Mitchell, Technology and Professional Services Management

Winter 2016 

Jessica De Young Kander, Department of English, Language, and Literature 

Keisha Lovence, School of Nursing 

Ashley Glassburn Falzetti, Department of Women's and Gender Studies 

Marilyn Wedenoja, School of Social Work 

LaMarcus Howard, Academic Success and Support Services 

Cesar Vargas, Holman Student Success Coach 

Fall 2015

Bonnie Miller, School of Social Work 

Celeste Hawkins, School of Social Work 

James Krolik, Department of Management 

Kelly Victor-Burke, Department of Geography and Geology 

Imandeep Grewal, Department of Teacher Education 

Winter 2015

Camilla McComb, Department of Art

Mark Whitters, Department of History, Philosophy

Samir Tout, School of Technology

Abbey Marterella, Department of Health Science

John Staunton, Department of English, Language and Literature

Fall 2014

Peter Higgins, Department of History, Philosophy

Amy Johnson, Department of Communication, Media & Theatre Arts

Dyann Logwood, Department of Women's & Gender Studies

Micah Murphy, Department of Marketing

Winter 2014

Sadaf Ali, Department of  Electronic, Media & Film

Kennedy Saldanha, Department of Social Work

Christine Wall, Department of Aviation

Ali Eydgahi, Department of Engineering Technology

Zuzana Tomaš, Department of World Languages

Fall 2013

Melissa Jones, Department of Language & Literature

Ryan Molloy, Department of Graphic Design

Dan Fields , Department of Engineering Technology

Christine Scott, Department of Speech-Language Pathology

Winter 2013

Ramona Caponegro, Department of English Language & Literature

Thomas J. Cieslak, II, School of Health Promotion & Human Performance

Diane Parfitt, Department of Leadership & Counseling

Robert Peavler, Department of Music & Dance

Megan Rickard, School of Health Promotion & Human Performance

Fall 2012

Katy Greenwald, Department of Biology

Heather Khan, Department of Geography & Geology

Rhonda Kraai, Department of Special Education

Bill Welsh, Department of Geography & Geology

Winter 2012

Dan Bonenberger, Department of Geography & Geology

Brooke Dagnan, Department of Communication, Media & Theatre Arts

Ana Claudia Harten, Department of Special Education

Tricia McTague, Department of Sociology, Anthropology, & Criminology

Bonnie Wylo, Department of Physics & Astronomy

Fall 2011

David Dobrzykowski, Department of Computer Information Systems

Xianghong Feng, Department of Sociology, Anthropology, & Criminology

Barbara Walters, Department of Social Work

Jayne Yatczak, Department of Occupational Therapy

Mehmet E. Yaya, Department of Economics

Winter 2011

Jessica Elton, Department of Communication/Forensics, Theatre/Media

Julie Jahn, Department of College of Health & Human Services

Chiron W. Graves, Department of Biology

Russ Larson, Department of English

Natalie Dove, Department of Psychology

Vanessa Marr, Department of Women's & Gender Studies

Fall 2010

Janet L. Fisher, Department of Special Education

Christine Hume, Department of English

William LaGore, Department of Accounting & Finance

Janet Reaves, Department of Social Work

Winter 2010

Brigid Beaubien, Department of Teacher Education

Nina David, Department of Geography & Geology

Ed Etter, Department of Accounting & Finance

Paul Majeske,Department of Technology Studies

Andrew Nazzaro, Department of Geography & Geology

Fall 2009

Brenda Doster, Department of Special Education

Mary Koral, Department of English, Language & Lit

Hui Li, Department of Political Science

John L. Waltman, Department of Management

Eboni Zamani-Gallaher, Department of Leadership & Counseling

Winter 2009

Christine Tracy, Department of English, Language & Lit

Thomas Kovacs, Department of Geography & Geology

James Perren, Department of Foreign Languages

Paul Ramsey, Department of Teacher Education

Robert Duke, Department of History/Philosophy

Fall 2008, Conducted by Robert Simmons III

Beth Ament, Department of Art

Steve Camron, Department of Special Education

John Drake, Department of Computer Information Systems

Myung-sook Koh, Department of Special Education

Diana Wong, Department of Management

Guey-Meei Yang, Department of Art

Winter 2008

Daryl Lee Barton, Department of Marketing and Law

Karen Carney, Department of Special Education

Jerry Ricciardo, Department of HPHP

Philip Schmitz, Department of History & Philosophy

Robert Simmons, III, Department of Teacher Education

Linda Williams, Department of Teacher Education

Fall 2007

Derrick Fries, Department of Special Education

Jenny Kindred, Department of Communication & Theatre Arts

Jecquelyn McGinnis, Department of Special Education

Carol Schlagheck, Department of English Language & Literature

Tobias Schoenherr, Department of Computer Information Systems

Tanweer Shapla, Department of Mathematics

Winter 2007

Susan Badger Booth, Department of Communication & Theatre Arts

Marisa Ensor, Department of Sociology, Anthropology & Criminology

Stephen Mucher, Department of History and Philosophy

Solange Simoes, Department of Sociology, Anthropology & Criminology

Pamela Walsh, Department of Heath Sciences

Fall 2006

Laura Eidietis, Department of Biology

Donna Killingbeck, Department of Sociology, Anthropology & Criminology

David Leapard, School of Technology Studies

Kim Rescorla, Department of Mathematics

Zhirong Zhao, Department of Political Science

Fall 2005

Barbara Waddington Ross, Department of Accounting and Finance

Melanie Buffington, Department of Art

Robert Jones, Department of Geography and Geology

Tammy McCullough, Department of Marketing

Hitomi Oketani-Lobbezoo, Department of Foreign Language, Bilingual Studies

Loreena Parks, Department of Special Education

Winter 2005

Edward Garrett, Department of English Language and Literature

Robert A. Jones, Department of Geography and Geology

Krish Narayanan, Department of Computer Science

Ulrich Reinhardt, Department of Biology

Philip Smith, Department of Special Education

Fall 2004

Pradeep Chowdhry, Department of Management

Sock Chung, Department of Computer Information Systems

Ethan Lowenstein, Department of Education

Michael Tew, Department of Communications & Theatre Arts

Nesa Wu, Department of Computer Information Systems

Winter 2004

Wallace Bridges, department of CTA

Wendy Burke, Department of Teacher Education

Michelle Byrd, Department of Psychology

Thomas Cianciolo, Department of Accounting and Finance

Margaret Coffman, Department of Biology

Geffrey Colon, Department of H.P.E.R. & D.

Mark Higbee, Department of History and Philosophy

Claudia Petrescu, Department of Political Science

Christine Tanner, Department of CTA

Winter 2003

Elisabeth Daumer, Department of English Language and Literature

Lidia Lee, Department of Special Education

Maria Serena Poli, Department of Geography and Geology

Nancy Prince, Department of Nursing

Motoko Tabusse, Department of Foreign Languages & Bilingual Studies

Margrit Zinggeler, Department of Foreign Languages & Bilingual Studies

Fall 2002

Claudia Bennet, Department of Interdisciplinary Technology

Christine Hume, Department of English)

Crystal Mills, Department of Social Work

Nina Nabors, Department of Psychology

Robert Orrange, Department of Sociology

Carla Tayeh, Department of Mathematics

Winter 2002

Jihad Albayyari, Department of Industrial Technology

Louise Jones, Department of Interior Design, College of Health and Human Services

Melissa Motschall, Department of Public Relations, English Language and Literature

Alexandria Oakes, Department of Physics and Astronomy

Kathlyn Parker, Department of Special Education

Barry Pyle, Department of Political Science

Fall 2001

Jamal Bari, Department of Industrial Technology

Doris J. Fields, Department of Communication and Theatre Arts

TeResa Green, Department of Political Science

Peggy Liggit, Department of Biology

Enos Massie, Department of Social Work

Nelson Maylone, Department of Educational Psychology

Winter 2001 Group 1

Peggy Alford, Department of Nursing

Russel Olwell, Department of History and Philosophy

Kelly Welker, Department of Human, Environmental and Consumer Resources

Elizabeth Schuster, Department of Gerontology

Marcia Bombyk, Department of Social Work

Winter 2001 Group 2

Jill Dieterle, Department of History and Philosophy

Zafar Khan, Department of Accounting

Kay Woodiel, Department of Health, Physical Education, Recreation and Dance

Maureen McCormack, Department of Teacher Education

Jessica Alexander, Department of Communication and Theatre Arts

Fall 2000

David Engen, Department of Communication and Theatre Arts

Gary McCombs, Department of Accounting

Toni Jones, Department of Teacher Education

Sandy Norton, Department of English Language and Literature

Michael Schroeder, Department of History and Philosophy

Beth Johnson, Department of Teacher Education

Giri Jogaratanum, Department of Human, Environmental and Consumer Resources

Winter 2000

Mario Besana, Department of Mathematics

Philip Cardon, Department of Business and Technology Education

Lolita Hendrix, Department of English Language and Literature

Robert Kiss, Department of Finance and Computer Information Systems

Mohsen Sharifi, Department of Accounting

Louis Thayer, Department of Leadership and Counseling

Norman Tyler, Department of Geography and Geology

Fall 1999

Eddie Bedford, Department of Health, Physical Education, Recreation and Dance

Howard Bunsis, Department of Accounting

Dennis Grady, Department of Communication and Theatre Arts

Lizbeth Stevens, Department of Special Education

Winter 1999

Lori Burlingame, Department of English Language and Literature

H.A. Hasan (Special Education)

Gary Navarre, Department of Special Education

Sandra Nelson, Department of Nursing Education

Charles Simmons, Department of English Language and Literature

Rebecca Bowers Sipe, Department of English Language and Literature

Jody Smith, Department of Special Education

Fall 1998

Lisa Frankes, Department of Teacher Education

Christina Jose-Kampfner, Department of Teacher Education

Michael McNally, Department of History and Philosophy

Anita Rich, Department of Communication and Theatre Arts

Judy Sturgis-Hill, Department of Communication and Theatre Arts

Jose Vites, Department of Chemistry

Winter 1998

Polly Buchanan, Department of Human, Environmental and Consumer Resources

Ramesh Garg, Department of Finance

Nancy Halmhuber, Department of Special Education

Rhonda Kinney, Department of Political Science

Sally McCracken, Department of Communication and Theatre Arts

John Novak, Department of Biology

James Robinson, Department of Communication and Theatre Arts

Fall 1997

Liqun Cao, Department of Sociology

Thom Cullen, Department of Foreign Languages and Bilingual Studies

Kate Strand-Evans, Department of Communications and Theatre Arts

Sandra McClennen, Department of Special Education

Sarah Moore, Department of Fashion Merchandising

Bette Warren, Department of Mathematics

Winter 1997

Joanne Caniglia, Department of Mathematics

Michael Harris, Department of Political Science

Susan Kattelus, Department of Accounting

Ted J. Ligibel, Department of Geography and Geology

Heather G. Neff, Department of English

Diana Pancioli, Department of Art

Fall 1996

Anthony Adams, Department of Sociology

Elvia Krajewski-Jaime, Department of Social Work

Benjamin Lee, Department of Interdisciplinary Technology

Virginia North, Department of Human, Environmental and Consumer Resources

Susan Ravenscroft, Department of Business

Darcelle D. White, Department of Business and Technology Education

1995–1996

Polly Buchanan, Department of Hospitality Management

Jean Bush-Bacelis, Department of Management

Chris Foreman, Department of Communication and Theater Arts

Robert Kraft, Department of English

Robert Kreger, Department of Special Education

William Tucker, Department of English

1994–1995

Georgea Langer, Department of Teacher Education

Kathleen Stacey, Department of Communication and Theater Arts

Make a Gift
  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • linked in
  • Blog EMU