Eastern Michigan University

direct edit

 

The Office of Graduate Studies and Research
200 Boone
Ypsilanti, MI 48197
Phone: 734.487.4875
[email protected]

Winners By Year:

 

Presented in 2021

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Matthew Cook (Teaching I),  Ross Nord (Teaching II), Deborah Pae (Creative Activity) , Alexandros Maragakis (Research I) , Stephanie Wladkowski (Research II), Barbara Patrick (Service)

Lecturer's Distinguished Full-Time Teaching Award: Theresa CrnKovich

Lecturer's Distinguished Part-Time Teaching Award: Amanda Ellis, Sarah DeWard, Susan Yarrington-Young, and Mansi Rajpurohit

Excellent Teachers Engaging Alumni Award: Mary Schneider

Presented in 2020

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Jamie Ward (Teaching I),  Jeffrey Bernstein (Teaching II), Howard Cass (Creative Activity), MeeAe Nam (Creative Activity) , Carmen McCallum (Research I) , Hedeel Evans (Research II) , Michael McVey (Service)

For more information on these award winners, please click here. 

Lecturer's Distinguished Full-Time Teaching Award: Dr. Brian Coffey and Dr. Kimberley Barker

For more information on the Full-Time Teaching Award winners, please click here .

Lecturer's Distinguished Part-Time Teaching Award: Bryan Alfaro, Monica Desana, Emily Levickas, and Dr. Judith Shazer

For more information on the Part-Time Teaching Award winners, please click here .

Excellent Teachers Engaging Alumni Award: Ann Blakeslee

Presented in 2019

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Joseph Breza (Research I), Tana Bridge (Service), John Carbone (Research II), Karen Ann Craig (Teaching I), Carla Harryman (Creative Activity), Megan Moore (Teaching II), Tsu-Yin Wu (Research II)

Lecturer's Distinguished Part-Time Teaching Award: Nozomi Craft, Evan Dority, Janet Hinz, Aunmar Mohammad

Distinguished Achievement Recognition Awards:

  • Student Engagement and Success Award: Dar Mayweather, Shayna White
  • Leadership Award: Kyle Martin, Wanda Monks, Jennifer Tremewan
  • Innovation Award: Wanda Monks (repeat winner), The Enterprise Application Services (EAS) Programmers and Business Analysts:
    • Russ Blanton, Andrew Daniels, Ron Elam, Debbie Foss, Zhen Fu, Nathan Jackson, Subbu Kilangodi, Janet Lyle, Sapna Maheshwari-Bajaj, Janet Min, Kathy Robertson, Paul Welke
  • Community Engagement & Service Award: Susan Campbell, The Office of Research Development & Administration (ORDA):
    • Phyllis Britton, Caryn Charter, Sonia Chawla, Jennifer Glass, Cynthia Monzon, Brian Moynihan, Tracy Pytlak
  • Excellent Teachers Engaging Alumni Award: Barry Pyle

Presented in 2018

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Eric Acton (Teaching 1), Anne Casper (Research II), Perry Francis (Service), Brandon Johnson (Creative Activity), Ethan Lowenstein (Teaching II), Sarah Shea (Research I)

Lecturer's Distinguished Full-Time Teaching Award: Alissa DeLong

Lecturer's Distinguished Part-Time Teaching Award: Sharon Nelson, Susan Schanne, Sharon Vance, Andrea Workman

Distinguished Achievement Recognition Awards: 

  • Student Engagement and Success Award: Esther Gunel, Caroline Horste, Dawn Leighton, Michele Rich
  • Leadership Award: Lisa Lautherbach, Matthew Mortier
  • Innovation Award: Noel Dockett, Bin Ning
  • Community Engagement & Service Award: Lolita Cummings-Carson, Kim Rankins, Norbert Vance

Presented in 2017

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Kristine Ajrouch (research II),  Jill Dieterle (Service), Michael Reedy (Creative Activity), Kennedy Saldanha (Research I), John Staunton (Teaching II), Zuzana Tomas (Teaching I)

Lecturer's Outstanding Full-Time Teaching Award: Dyann Logwood

Lecturer's Outstanding Part-Time Teaching Award: Roberta Justice, Malgorzata Mroz, Russell Rhoton, Susan Santone, Jane Stephenson, Joy Versluis

Distinguished Achievement Recognition Awards: 

  • Student Engagement & Success Award: Christine Deacons, Melissa Rosenblum
  • Leadership Award: Amy Barnhart, Tracey Cade, Ellen Gold
  • Innovation Award: Julia Heck
  • Community Engagement & Service Award: Jack Bidlack, Bonnie Taylor

Presented in 2016

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Jamil Baghdachi (Research II), Ramona Caponegro (Teaching I), Theresa Heck-Seibert (Creative Activity), Jesse Kauffman (Research I), Jacqueline LaRose (Teaching II), Raul Leon (Research I)

Lecturer's Outstanding Full-Time Teaching Award: Sharon Holt

Lecturer's Outstanding Part-Time Teaching Award: Joseph Eastman, Cindy Guillean, Darlene Leifson, Geoffrey Stanton, Robert Twells

Presented in 2015

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Marilyn Corsianos (Research II),  Linda Burilovich (Teaching II), Dr. Steven Francoeur (Research II), James VandenBosch (Service)

Presented in 2014

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Pirooz Aghssa (Creative Activity), Joan Cowdery (Research II), Heather Janisse (Research I), Steven Ramold (Teaching II), Philip Schmitz (Research II)

Lecturer's Outstanding Teaching Award: Pamela Landau

Presented in 2013

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Doris Fields (Teaching II), Vijaykumar Mannari (Research II), Joel Schoenhals (Creative Activity)

Lecturer's Outstanding Teaching Award: Kelly Victor-Burke

Presented in 2012

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: William John Koolage (Teaching I), Paul Ramsey (Research I), Weidian Shen (Research II), Melanie Shuessler (Creative Activity), Amy Sacksteder (Creative Activity), Kay Woodiel (Service to the University)

Lecturer's Outstanding Teaching Award: Anthony Kurek

Presented in 2011

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Stephen Blair (Teaching I), Amy Flanagan Johnson (Teaching I), Daniel Brickner (Teaching II), Christopher Robbins (Research I), Ruth Ann Armitage (Research II), Lee Stille (Creative Activity)

Lecturer's Outstanding Teaching Award: Mark Whitters

Presented in 2010

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Andrew Ross (Teaching I), Robert Winning (Teaching II), Aaron Liepman (Research I), Deborah Heyl-Clegg (Research II)

Lecturer's Outstanding Teaching Award: Christine R. Day

Presented in 2009

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Andrew Ross (Teaching I), Robert Winning (Teaching II), Aaron Liepman (Research I), Deborah Heyl-Clegg (Research II)

Presented in 2008

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Brigid Beaubein (Teaching I), Barry Pyle (Teaching II), Shelia Sasser (Research I), David Krass (Research II), Christine Hume (Creative Activity), Linda Adler-Kassner (Service to the University)

Presented in 2007

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Deanna Mihaly (Teaching I), Megan Endres (Teaching II), Kyung Hee Kim (Research I), John Texter (Research II), Beili Liu (Scholarly/Creative Activity), Richard Stahler-Sholk (Service to the University), Kathleen Stacey (Service to the University)

Presented in 2006

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Ann Orr (Teaching I), Linda Lewis-White (Teaching II), Gregg Barak (Scholarly/Creative Activity), Jessica Alexander (Service to the University)

Presented in 2005

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Cara Shillington (Teaching I), Joan Cohen Jones (Teaching II), Peter Bednekoff (Scholarly/Creative Activity), Karen Menke Paciorek (Service to the University)

Presented in 2004

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Carla Damiano (Teaching I), David Geherin (Teaching II), Allen Kurta (Scholarly/Creative Activity), Chris Wood Foreman (Service to the University)

Presented in 2003

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Barbara Leapard (Teaching I), T. Daniel Seely (Teaching II), Mary Ann Watson (Scholarly/Creative Activity), Daryl Lee Barton (Service to the University)

Presented in 2002

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Joseph Csicsila (Teaching I), Jamin Eisenbach (Teaching II), Catherine Bach (Scholarly/Creative Activity), Mildred Lintner (Service to the University)

Presented in 2001

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Howard Bunsis (Teaching I), Jeffrey L. Duncan (Teaching II), Valerie Polakow (Scholarly/Creative Activity), Ronald C. Woods (Service to the University)

Presented in 2000

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Rebecca Bowers Sipe (Teaching I), David Folk (Teaching II), Heather Neff (Teaching II), Cathy Fleischer (Scholarly/Creative Activity)

Presented in 1999

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Dennis P. Grady (Teaching I), Kathleen J. Beauvais (Teaching II), Yichun Xie (Scholarly/Creative Activity), Michael J. Paciorek (Service to the University)

Presented in 1998

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Gian Mario Besana (Teaching I), Gary L. Evans (Teaching II), Daryl M. Hafter (Scholarly/Creative Activity), Sally R. McCracken (Service to the University)

Presented in 1997

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Michael Harris (Teaching I), JoEllen Vinyard (Teaching II), Annette Martin (Scholarly/Creative Activity), Dale L. Rice, (Service to the University)

Presented in 1996

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Joanne Canigila (Teaching I), Patricia Ann Pokay (Teaching II), Frank N. Jones (Scholarly/Creative Activity), P. George Bird (Service to the University)

Presented in 1995

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Elizabeth K. Johnson (Teaching I), Donald A. Buckeye (Teaching II), Martin B. Shichtman (Teaching II) K. G. Janardan (Scholarly/Creative Activity), Bette L. Warren (Service to the University)

Presented in 1994

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Lynne A. Rocklage (Teaching I), Margaret A. Crouch (Teaching II), Stuart D. Henry (Scholarly/Creative Activity), Marylyn E. Lake (Service to the University)

Presented in 1993

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Robert M. Citino (Teaching I), Geraldine M. Kruse (Teaching II), Walter R. Parry (Scholarly/Creative Activity), Ruth A. Hansen(Service to the University)

Presented in 1992

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Kate Mehuron (Teaching I), James S. Magee (Teaching II), Richard H. Abbott (Scholarly/Creative Activity)

Presented in 1991

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Carla Tayeh (Teaching I), Jerald A. Griess (Teaching II), Richard L Douglass (Scholarly/Creative Activity), James H. Conley (Service to the University)

Presented in 1990

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: D. Robert Okopny (Teaching I), Nora Martin (Teaching II), Michael J. Brabec (Scholarly/Creative Activity), William A. Miller (Service to the University)

Presented in 1989

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Anne Nerenz (Teaching I), Lester B. Scherer (Teaching II), Clayton Eshleman (Scholarly/Creative Activity), Leroy W. Watts (Service to the University)

Presented in 1988

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Carl F. Ojala (Senior Teaching), Eleanor S. Wright (University Service)

Presented in 1987

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: Georgea Langer (Junior Teaching), David W. Hortin (Senior Teaching), Krishnaswamy Rengan (Research & Publication), William Donald Briggs (University Service)

Presented in 1986

Ronald W. Collins Distinguished Faculty Awards: John Jan Jellema (Junior Teaching), Janice J. Terry (Senior Teaching), Paul E. Howard (Research & Publication), Elton A. (Don) Devine (University Service)

Presented in 1985

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Mary A. Bigler (Senior Teaching), George H. Cassar (Research & Publication), Thomas M. Gwaltney Jr (University Service)

Presented in 1984

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Marjorie Y. Lipson (Junior Teaching), Ronald M. Scott (Senior Teaching), Alethea K. Helbig (Research & Publication), Richard W. Marshall (University Service)

Presented in 1983

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Gwendolyn M. Reichbach (Junior Teaching), Martha E. Irwin (Senior Teaching), Giles F. Carter (Research & Publication), Nesa L. Wu (Research & Publication), Richard D. Goff (University Service)

Presented in 1982

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Robert G. Kraft (Senior Teaching), Marshall B. Tymn (Research & Publication), Maurice L. Laney (University Service)

Presented in 1981

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Lewis G. Bender (Junior Teaching), Bert M. Johnson (Senior Teaching), Reinhard Wittke (Senior Teaching) Gilbert B. Cross (Research & Publication), Stewart Work (University Service)

Presented in 1980

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: James P. Holoka (Junior Teaching), William E. Fennel (Senior Teaching), Monroe Friedman (Service, Research & Publication)

Presented in 1979

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Ellene (Nina) T. Contis (Junior Teaching), Brigitte D. Muller (Senior Teaching), Leland S. Brown (Senior Teaching), George S. May (Service, Research & Publication)

Presented in 1978

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Anthony J. Iannaccone (Junior Teaching), Stephen W. Brewer (Senior Teaching), George B. Perkins (Service, Research & Publication)

Presented in 1977

Ronald W. Collins, Distinguished Faculty Awards: Alida S Westman (Junior Teaching), Ronald W. Collins (Senior Teaching), John W. Moore (Service, Research & Publication)

 

Make a Gift
  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • linked in
  • Blog EMU