Wind Symphony Repertoire

Dr. Mary K. Schneider, conductor

The EMU Wind Symphony is guided by a philosophy that seeks to expose its students and audiences to the highest caliber of music written for wind instruments. With a commitment to cultivating new wind repertoire, the ensemble has participated in many recent commissions, and continues to host and collaborate with respected composers and conductors.

  • 2018

    Winter Concert Programs

    Wind Symphony

    Mary K. Schneider, conductor

    Formosa Quartet

    February 15 – 7:30 p.m

    • “Short Stories”
    • Clifton Williams–Fanfare and Allegro (1956)
    • Joel Puckett –Short Stories (2012)
    • J.S. Bach/Paynter–Toccata, Adagio, and Fugue (2000)>
    • Leonard Bernstein/Bocook Symphonic Suite from On The Waterfront (1954)
    • James M. David–Big Four On The River (2014)

    Chamber Winds

    Mary K. Schneider, conductor

    Woody Chenoweth, alto saxophone

    March 15 – 7:30 p.m.

    • Giovannie Gabrieli–Canzon Septimi Toni No. 2 (1597)
    • Anton Bruckner/Stevens–3 Motets (1995)
    • C.M. Von Weber/Harris–Fantasy on Themes from Der Freischütz
    • Carter Pann–The Bach Buch (2010)
    • Whitney Prince–Chiaroscuro (2007)
    • Nicole Chamberlain–Percolate (2015)
    • Eric Ewazen–A Western Fanfare (2003)
    • Mark Scott–Improbable Edges (2007)
    • Larson Foltz–Quartet for Wood (2017)
    • Adrien Barthe–Passacaglia
    • Franz Joseph Hayden/Andraud–String Quartet in C major, Op. 33, No. 3, "The Bird"
    • David Maslanka–Songs for the Coming Day (2012)

    Alumni Band, Symphonic Band and Wind Symphony

    Mary K. Schneider, conductor
    Derek Shapiro, guest conductor
    Robert Krueger, soprano saxophone

    April 8 – 4 p.m.

    40th Annual Alumni Concert

    • Felix Mendelssohn/Boyd–Overture for Winds, Op. 24 (1824)
    • John Mackey–Concerto for Soprano Saxophone (2007)
    • Donald Grantham– J’ai ete au bal (1999)
  • 2017

    Fall Concert Programs

    EMU Wind Symphony

    Friday,​ ​October​ ​13​​ ​at​ ​8 p.m.

    with faculty artist Joel​ ​Schoenals,​ ​piano

    • Chabrier/Junkin:​ ​Marche​ ​Joyeuse
    • Boss:​ ​​ ​a​ ​la​ ​Machaut
    • Maslanka:​ ​Piano​ ​Concerto​ ​No.​ ​3:​ ​“Do​ ​you​ ​know​ ​my​ ​name?”
    • Moussorsky/Lavender:​ ​Pictures​ ​at​ ​an​ ​Exhibition

    Saturday,​ ​November​ ​18​ ​at​ ​7 p.m.

    William​ ​Mufarreh,​ ​clarinet (winner of the Wm. Stewart competition)

    BANDORAMA​ ​​ ​with​ ​the​ ​Symphonic​ ​Band​ ​and​ ​EMU​ ​Marching​ ​Band

    • Chen​ ​Yi:​ ​​ ​Dragon​ ​Rhyme​ ​​
    • Ola​ ​Gjeilo​ ​/Wilson:​ ​Serenity
    • Scott​ ​McAllister:​ ​Black​ ​Dog
    • Copland/Hindsley:​ ​El​ ​Salon​ ​Mexico
    • Encore - Ives:​ ​Country​ ​Band​ ​March

    Winter Concert Programs

    Alumni Honors Concert

    Sunday, April 9

    4 p.m., Pease Auditorium | With Symphonic Band, and Alumni Band

    G. Jon Thoman, guest conductor (alumnus)
    Thomas Boulton, trumpet soloist (alumnus)
    Eric VanWormer, marimba soloist

    • Bates: Mothership
    • Gryc: Evensong (Thomas Boulton, trumpet)
    • Hovhannes: Fantasy on Japanese Footprints (Eric VanWormer, marimba)
    • Weinberger: Polka and Fugue from Schwander
    • Fillmore: Rolling Thunder
    Friday, February 10

    8 p.m. Pease Auditorium
    Sandra Jackson, guest faculty artist

    Kevin Scollin, guest conductor

    • Puckett: Avelynn's Lullaby
    • Ticheli: Concerto for Clarinet and Wind Ensemble (Sandra Jackson, clarinet)
    • Daugherty: Winter Dreams
    • Daugherty Rio Grande
    • Bernstein: Three Dance Episodes from On the Town
  • 2016

    Fall Concert Programs

    BANDORAMA

    with Symphonic Band and Marching Band

    Saturday, 12 November, 2016, 7 p.m. Pease Auditorium

    Sandra Jackson, guest faculty artist
    Aaron Perrine, guest composer

    • Navarro: Downey Overture
    • Perrine: Iris—world premiere—
    • Ticheli: Concerto for Clarinet and Wind Ensemble
    • III. Riffs for Lenny
    • Sandra Jackson, clarinet***
    • Ron Nelson: Passacaglia (Homage on B-A-C-H)
    • Heed: In Storm and Sunshine

    A Passing Bell

    Friday, October 14
    8 p.m. Pease Auditorium

    • Spiel fur Blasorchester, Op. 39 : Ernst Toch (Kevin Scollin conductor)
    • Selections From The Daneryre: Teilman Susato/ arr. Dunnigan
    • Fervent is My Longing, "The Little" Fugue in G Minor : J.S. Bach/ arr. Lucien Calliet
    • The Passing Bell : Warren Benson
    • Bells for Stokowski : Michael Daugherty

    Winter Concert Programs

    Alumni Concert

    Sunday, April 10, 4 p.m., Pease Auditorium

    Katelyn LaPrairie, soloist (2015 William Stewart Concerto Competition winner)

    • Aegean Festival Overture : Andreas Makris/ trans. Bader
    • Brooklyn Bridge : Michael Daugherty
    • I. East (Katelyn LaPrairie: clarinet soloist)
    • Star Wars Trilogy : John Williams/ arr. Hunsberger 

    Chamber Winds

    Tuesday, March 8

    7:30 p.m., Pease Auditorium

    Rachael Nakoski, graduate assistant conductor
    Kevin Scollin, graduate assistant conductor
    Eastern Winds & Woody Chenoweth, guest faculty artists

    • Fanfare from La Peri : Paul Dukas
    • Petite Symphonie : Charles Gounod
    • Scherzo for Brass Quintet : John Cheetham
    • Serenade in C-minor : Mozart
    • astern Winds
    • Chiaroscuro : Whitney Prince
    • Woody Chenoweth, saxophone
    • Dash : Jennifer Higdon
    • Quatuor Pour Saxophones : Pierre Max Dubois
    • Normandy Beach-1944 : David R. Gillingham
    • Divertimento for Brass and Percussion : Karel Husa****

    Friday, February 12

    8 p.m. Pease Auditorium

    Alfred L. Watkins, guest conductor
    MeeAe Nam & Donald Babcock, guest faculty artists

    • Marche Hongroise from The Damnation of Faust, Op. 24 : Hector Berlioz, arr. Yo Gotoh
    • Rest : Frank Ticheli
    • Alfred L. Watkins, conductor
    • Profanation from Symphony No. 1 “Jeremiah”: Leonard Bernstein, arr. Frank Bencriscutto
      Songs for Soprano : Osvaldo Golijov, trans. Marc Sosnowchik
    • Lúa Descolorida
    • How Slow the Wind
    • MeeAe Nam, soprano
    • Concerto for Trombone : Dana Wilson (Donald Babcock, trombone)
    • Firefly : Ryan George
  • 2015

    Fall Concert Programs

    BANDORAMA

    Saturday, 21 November, 2015
    7 p.m. Pease Auditorium
    Phillip Bloomer, guest faculty artists

    • Shoutout : Roshanne Etezady
    • Metallaphonic Remix : Daniel Nelson
    • Phillip Bloomer, Tuba
    • Symphonic Metamorphosis : Paul Hindemith

    "Blue Moon"

    Friday, October, 16, 8 p.m., Pease Auditorium

    • Chrysanthemum and The Ragtime Dance : Scott Joplin
    • Prelude, Fugue, and Riffs : Leonard Bernstein
    • Fanfare Ritmico : Jennifer Higdon
    • Pale Blue on Deep : Aaron Perrine
    • Chorale Prelude on "Break Forth, O Beauteous Heavenly Light" : William Latham
    • Luminescence : David Biedenbender
    • Starry Crown : Donald Grantham
    • Dance I from Jazz Suite No. 2 : Shostakovich/ deMeij

    Winter Concert Pragrams

    Alumni Concert

    Sunday, April 12, 4 p.m., Pease Auditorium
    featuring alumni soloist Jeffrey Grant, percussion

    • Gabrielli: Canzon Duodecimi Toni
    • Nelson: Rocky Point Holiday
    • Grainger: Handel in the Strand Salfelder: Cathedrals
    • Mackey: Drum Music - Concerto for Percussion

    MusicNow Fest Gala Concert

    Thursday, February 19
    8 p.m. Pease Auditorium
    featuring guest composer Steven Stucky

    • Stucky: Funeral March for Queen Mary
    • Stucky: Threnos

    "Winter Winds"

    Friday, February 13
    8 p.m. Pease Auditorium
    Rachael Nakoski, guest conductor
    Dan goethals, soloist (2014 William Stewart Concerto Competition winner)

    • Stucky: Funeral March for Queen Mary (after Purcell)
    • Bach/Holst: Fugue ala Gigue
    • Stucky: Threnos
    • Maurice: Tableaux de Provence
      • I. Farandoulo di Chatouno
      • II. Consoun per Ma Mio
      • V. Lou Cabridan
    • Dan Goethals, alto saxophone
    • Maslanka: Symphony No. 4
  • 2014

    Fall 2014 Concert Programs

    BANDORAMA

    Saturday, November 22
    7 p.m. Pease Auditorium

    • Dance of the New World - Dana Wilson
    • Alegria - Roberto Sierra
    • Colonial Song - Percy Aldridge Grainger
    • The Lord's Prayer - Frederic H. Pease, arr. Whitney Prince
    • College and Cross - Whitney Prince
    • *premiere performance*
    • The Circus Bee -Henry Filmore

    "A Dialogue of Self and Soul"

    Friday, October 17
    8 p.m. Pease Auditorium
    H. Robert Reynolds, guest conductor
    Soloists David Pierce, bassoon; Scott Piper, tenor

    • Festive Overture : Shostakovich
    • Gone : McAllister
    • Dialogue of Self and Soul : Stephenson
    • David Pierce, bassoon; Scott Piper, tenor
    • This Our Banner fanfare : Nicholas
    *****commissioned for Pease Centennial*
    • Prelude in Eb Minor : Shostakovich
    • Postcard : Ticheli
    • H. Robert Reynolds, conductor
    • Symphony No. 6 : Persichetti

    Winter Concert Programs

    36th Annual Alumni Concert

    Sunday, April 13
    4 p.m. Pease Auditorium

    • Cuban Overture : George Gershwin
    • "The Alcotts" : Charles Ives/ Arr. Elkus
    • Ecstatic Waters : Steven Bryant
      • I. Ceremony of Innocence
      • II. Augurs
      • III. The Gentle Wrath of Simple Man
      • IV. The Loving Machinery of Justice
      • V. Spiritus Mundi
    • Country Band March : Charles Ives

    Chamber Winds

    Thursday, March 13

    7:30 p.m., Pease Auditorium

    • A Philharmonic Fanfare : Eric Ewazen
    • Blue Rhythm Quartet : Anthony Korf
    • Premier Quator : Jean-Baptiste Singelee
      • I. Andante, Allegro
      • II. Allegro Vivace
    • Perpetuum Mobile : Johann Strauss, Jr.
    • Trio for flute, bassoon, and piano in G Major : Ludwig von Beethoven
      • II. Adagio
      • I. Allegro
    • Sonata for horn, trumpet, and trombone : Francis Poulenc
      • III. Rondeau
    • Aubade : Paul De Wailly
    • Serenade No. 10 : Vincent Persichetti
      • I. Larghetto
      • II. Allegro Comodo
      • III. Andante Grazioso
      • IV. Andante Cantabile
      • V. Allegretto
      • VI. Scherzando
      • VII. Adagietto
      • VIII. Vivo
    • Brass Quintet No. 1 : Victor Ewald
      • I. Moderato
      • II. Adagio non troppo lento
    • Old Wine In New Bottles : Gordon Jacob
      • I. The Wraggle-Taggle Gypsies
      • II. The Three Ravens
      • III. Begone, Dull Care!
      • IV. Early One Morning
    • Quodlibet : Arne Running

    Thursday, February, 13

    8 p.m., Pease Auditorium
    Dr. Paul Popiel, Guest conductor
    Sara DeDonna, soloist (Winner of the 2013 William Stuart Undergraduate Concerto Competition)

    • Music for Prague 1968 : Karel Husa
      • I. Introduction and Fanfare
      • II. Aria
      • III. Interlude
      • IV. Toccata and Chorale
    • The Future of Fire : Zhou Long
    • Danse Diabolique : Joseph Hellmeserger, Jr.
    • Circuits : Cindy Mctee
    • Fantasia in G Major : J.S. Bach
    • Dr. Paul Popiel : Guest Conductor
    • Introduction, Theme, and Variations : Gioachino Rossini
    • Sara DeDonna: Clarinet Soloist (Winner of the 2013 William Stuart Undergraduate Concerto Competition)
  • 2013

    Fall Concert Programs

    Sunday, October 13

    4 p.m. Pease Auditorium
    Sandra Jackson, guest faculty artist

    • Commando March : Samuel Barber
    • Chant funéraire : Gabriel Fauré
    • Whispers and Evocations : Peter Terry *premiere*
    • Sandra Jackson, clarinet
    • In Wartime : David Del Tredici
    • Carmina Burana : Carl Orff/Krance

    "BANDORAMA" with Symphonic Band and Marching Band

    Saturday, November 16
    7p.m., Pease Auditorium
    Woody Chenoweth, guest faculty artist

    • Slalom : Carter Pann
    • Irish Tune : Percy Grainger
    • Concerto for Soprano Saxophone (select mvts.) : John Mackey (Woody Chenoweth, soprano saxophone)

    Sunday, November 24

    4 p.m., Pease Auditorium
    Woody Chenoweth, guest faculty artist

    • Slalom : Carter Pann
    • Irish Tune : Percy Grainger
    • Gumsuckers March : Percy Grainger
    • Concerto for Soprano Saxophone (select mvts.) : John Mackey
    • Woody Chenoweth, soprano saxophone
    • Music for Prague 1968 : Karel Husa

    Winter Concert Programs

    April 14

    35th Annual Alumni Concert
    Pease Auditorium, 4 p.m.
    Max Plank, guest conductor
    Chad Opfermann, soloist (Winner of the 2012 William Stuart Undergraduate Concerto Competition)

    • Ecstatic Fanfare: Steven Bryant
    • Scherzo: Anthony Iannaccone
    • Max Plank, guest conductor
    • Concerto for Alto Saxophone and Wind Ensemble, Op. 26: Paul Creston
    • II. Meditative
    • Chad Opfermann, Alto Saxophone (Winner of the2012 William Stuart Undergraduate Concerto
    • Competition)
    • Symphonic Dances from West Side Story: Leonard Bernstein, trans. By Paul Lavender
    • Go Green!: Thomas Tyra

    February 15

    "Flourishes and Meditations”
    Pease Auditorium, 8 p.m.
    Prof. Kristin Reynolds, guest artist

    • Gandolfi: Flourishes and Meditations on a Renaissance Theme
    • Fisher Tull: Concertino for Oboe and Wind Ensemble
    • Kristin Reynolds, oboe
    • Hause: Tango Variations
    • Iannaccone: Sea Drift
      • I. Out of the Cradle, Endlessly Rocking
      • II. On the Beach at Night
      • III. Song for All Seas
    • Wagner, arr. Bourgeois: "Elsa's Procession to the Cathedral" from Lohengrin
  • 2012

    Fall Concert Programs

    October 14“Transformations”
    Pease Auditorium, 4 p.m.

    • Makris: Aegean Festival Overture
    • Shostakovich/Reynolds: Prelude in E-flat minor, op. 34
    • Whitacre: Lux Aurumque
    • In Memorium
    • Bach/Paynter: Toccata, Adagio and Fugue, BWV564
    • Bates: Rusty Air in Carolina
    • W. Schuman: New England Triptych
      • I. Be Glad Then America
      • II. When Jesus Wept
      • III. Chester

    November 17

    “BANDORAMA” with Symphonic Band and Marching Band
    Pease Auditorium, 7 p.m.
    Gail Robertson, guest faculty artist

    • Prokovief: March, op. 99
    • Grantham: Symphony for Winds and Percussion
    • III. Stomp
    • Pryor: Blue Bells of Scotland
    • Prof. Gail Robertson, euphonium
    • Sousa: Bullets and Bayonets
    • Grainger: Lincolnshire Posy

    Winter Concert Programs

    April 15

    Alumni Honors Concert
    Wind Symphony, Symphonic Band, and Alumni Band
    Pease Auditorium, 4 p.m.
    Chad Snider, soloist (Winner of the 2011 William Stewart Undergraduate Concerto Competition)

    • John Estacio/trans. Fraser Linklater - Frenergy
    • Herbert L. Clarke - The Debutante
    • (Chad Snider, Trumpet, Winner of the 2011 William Stewart Undergraduate Concerto Competition)
    • Paul Hindemith - Symphony in B flat
    • John Philip Sousa - Nobles of the Mystic Shrine
    • Kent Boulton - Fanfare for a Festival

    March 16

    Chamber Winds
    Pease Auditorium, 7:30 p.m.

    • Igor Stravinsky - Fanfare for a New Theater
    • Paul Dukas/arr. Wayne Barrington - Fanfare from La Peri
    • Francis Poulenc - Sextet for Wind Quintet and Piano
    • I. Allegro Vivace
    • Philip Bliss/Arr. Gorski - It is Well With My Soul
    • Eric Cruickshank - Dancing 7’s
    • Anton Reicha - Wind Quintet, Op. 88, No. 2
    • IV. Finale: Allegretto
    • Stanley Leonard - Fanfare and Allegro
    • Zach Collins - Cinematic Fantasy
    • Jean Rivier - Grave et Presto
    • Whitney Prince - To The Max

    February 24

    College Band Directors National Association Regional Conference
    Mount Pleasant, MI
    Staples Family Concert Hall, 1:30 p.m.
    MeeAe Nam, guest faculty artists

    • David Maslanka - Traveler
    • David Biedenbender - Stomp
    • James Mobberley - Words of Love, with guest faculty artist MeeAe Cecilia Nam
    • Claude Debussy/ arr. Mashima - L’isle joyeuse
    • Michael Daugherty - Lost Vegas

    February 17

    "Journeys"
    Pease Auditorium, 8 p.m.
    MeeAe Nam, guest faculty artists

    • David Maslanka –Traveler
    • David Biedenbender –Stomp
    • James Mobberley –Words of Love,with guest faculty artist MeeAe Cecilia Nam
    • Claude Debussy/ arr. Mashima -L'Isle Joyeuse
    • Michael Daugherty –Lost Vegas
      • I. Viva
      • II. Mirage
      • III. Fever
  • 2011

    Fall Concert Programs

    November 19

    BANDORAMA
    Pease Auditorium, 7 p.m.
    with Symphonic Band and Marching Band

    • Biedenbender - Stomp
    • Maslanka - Traveler
    • Marquez/Nichols - Danzon No. 2
    • Mackey - Hymn to a Blue Hour

    October 16

    Pease Auditorium, 4 p.m.

    • Hesketh - Masque
    • Ticheli - Sanctuary
    • Arnold - English Dances
    • Holst - Hammersmith: Prelude and Scherzo
    • Gould - “Marches” from West Point Symphony

    Winter Concert Programs

    April 3

    Alumni Honors Concert
    Wind Symphony, Symphonic Band and Alumni Band
    EMU Faculty Brass
    Guest alumni Deborah Lokey, trumpet and David McGrath, conductor
    Pease Auditorium, 4 p.m.

    • Ron Nelson – Rocky Point Holiday
    • John Corigliano – Gazebo Dances
    • Leonard Bernstein, arr. Sweeney – Suite from Mass
    • Leonard Bernstein – Slava!

    February 11,

    "Winter Winds"
    Pease Auditorium, 8 p.m.
    Amy M. Knopps, guest conductor
    Jessica Peltz, soloist (Winner of the William Stewart Concerto Competition)

    • Giovanni Gabrieli – Canzon Primi Toni, with guest conductor Amy M. Knopps
    • W. A. Mozart – Serenade No. 12 in C minor, K.388
    • Ernst Krenek – Three Merry Marches
    • Karel Husa – Smetana Fanfare
    • Georges Hue – Fantasie for Flute
    • (Jessica Peltz, Flute, winner of the William Stewart Concerto Competition)
    • Dan Welcher – Minstrels of the Kells

    January 21

    "Images of Song and Dance"
    Michigan Music Conference
    DeVos Place Performance Hall, Grand Rapids
    Kimberly Cole Luevano, guest faculty artist

    • Anthony Iannaccone – Images of Song and Dance No. 2: Terpsichore
    • Percy A. Grainger – Mock Morris and Colonial Song
    • Scott McAllister – Black Dog, with Kimberly Cole Luevano
    • Donald Grantham – J’ai ete au bal

Skip Section Navigation